Хроника на птицата навивалка

Хроника на птицата навивалка

Цена
ден 650.00
Цена со попуст
ден 650.00
Цена
Распродадено
Unit price
per 

Дали некогаш сте посакале да заминете на некое ново место и да станете сосем друга личност?

А каква личност сте навистина? Во ова извонредно ремек-дело Мураками навлегува длабоко во човековата душа анализирајќи ги сите нејзини димензии.

Детективски заплет, магичен реализам, психолошка потрага по суштината на љубовта и соживотот, откопување на долго чувани тајни од Втората светска војна... Ова е роман со необична и вознемирувачка атмосфера, проникнат со суптилна симболика, едно од најдобрите дела на Мураками.

Кога младиот Тору Окада ќе ја почне потрагата по избеганиот мачор, а подоцна и по исчезнатата сопруга, отвора вистинска Пандорина кутија. А од неа излегуваат осамена тинејџерка од соседството опседната со смртта, проколната куќа со пресушен бунар, амбициозен политичар со морничаво минато и мистериозно влијание, воен ветеран со потресна исповед, две видовити сестри... Во стилот на Мураками и во духот на човечкото, некои мистерии остануваат енигми, но не и за оние кои умеат да читаат меѓу редовите на јапонскиот прислушувач на паралелниот свет.

Лавиринт создаден од мајсторот, едновремено секојдневен и необичен.

Сан Францско кроникл