Одвеано од виорот

Одвеано од виорот

Цена
ден 1,300.00
Цена со попуст
ден 1,300.00
Цена
Распродадено
Unit price
per 

Приказната на оваа историска романса е сместена во округот Клејтон и во Атланта, Џорџија, за време на Американската граѓанска војна и подоцнежниот период на Реконструкција, а е раскажан од гледна точка на робовладетели на плантажа на американскиот Југ.

Иако за Американската граѓанска војна и за нејзините последици се напишани многу романи, ниту еден од нив не го воведува читателот во историјата на Југот и во трагедијата на војната на начин како што тоа го прави Одвеано од виорот. Преку судбините на двата главни лика, своеглавата и неодолива Скарлет О’Хара и шарамантниот и презрен Рет Батлер, Мичел напиша безвременска приказна за опстанокот во најтешките услови и ги создаде едни од најпознатите љубовници на сите времиња.

Истоимената филмска верзија со Вивиен Ли и Кларк Гејбл во главните улоги, која исто така ќе доживее огромен успех и ќе стане еден од најпопуларните филмови на сите времиња, е снимена само три години подоцна и во 1940 година добива дури осум ,,Оскари’’.