Норвешка шума

Норвешка шума

Цена
ден 550.00
Цена со попуст
ден 550.00
Цена
Распродадено
Unit price
per 

Кога ќе ја чуе песната на Битлси Тору Ватанабе се сеќава на својата прва љубов Наоко девојката на неговиот најдобар пријател Кизуки. Истиот миг во мислите се враќа во минатото кога пред речиси дваесет години ги минувал студентските денови во Токио загубен во свет на тегобни пријателства патемен секс страст загуби и копнежи - во времето кога во неговиот живот влегла незауздената млада жена Мидори а тој морал да избира меѓу иднината и минатото.
Норвешка шума е најпознатиот роман на Харуки Мураками култна книга која неодамна беше најголем јапонски бестселер на сите времиња. Само во Јапонија се продадени над четири милиони примероци.

Оваа книга е полна со студентски бунтови, слободна љубов и поп-музика од шеесеттите години. Исто така, таа е вистински емотивна и ги опишува врвовите, но и најдлабоките падови на растењето. Индепендент

Трогателна приказна што погодува право во срцето... Мураками е несомнено еден од најдобрите светски романсиери. Глазгов хералд

Мураками го гради своето книжевно ткиво на толку префинет, пајажинест начин, што сè што ќе реши да опише, трепери од безброј симболични можности. Гардијан