Земја на номадите

Земја на номадите

Цена
ден 490.00
Цена со попуст
ден 490.00
Цена
Распродадено
Unit price
per 

Откако цел живот се обидувале да го достигнат американскиот сон, дошле до заклучок дека сето тоа е само една голема измама.

Инспирација за филмот на режисерката Клои Чао, со Френсис Мекдорманд во главна улога, кој во 2020 година освои Златен лав.

Од полето со репи во Северна Дакота, преку камповите во Калифорнија до програмата Камперфорс на Амазон во Тексас, работодавците откриле нов евтин извор на работна сила, која во најголем дел е составена од патувачки постари личности. Десетина илјади од овие невидливи жртви на Големата економска криза тргнале на пат во камп возила и модификувани комбиња, образувајќи се поголема заедница на номади.

"Земја на номадите" е впечатлива приказна за мрачната страна на американската економија, која навестува несигурна иднина со која можеби уште многумина од нас ќе се соочат. Таа истовремено ја слави исклучителната издржливост и креативноста на овие Американци, кои се откажале од вообичаениот живот на едно место за да преживеат, но не ја изгубиле надежта.

„Брудер е одмерена и грациозна писателка." - Парул Шегал, Њујорк Тајмс

„Болна книга, полна со откровенија.” - Тимоти Р. Смит, Вашингтон Пост

„Трогателна репортажа.“ - О Магазин