Белата кралица

Белата кралица

Цена
ден 550.00
Цена со попуст
ден 550.00
Цена
Распродадено
Unit price
per 

Кралицата на британската историска фикција Филипа Грегори, почнува нова серија со приказната за Елизабет Вудвил Греј, чии променливи и лукави сојузништва предизвикаа почеток на Војната на розите. Бракот помеѓу дваесет и двегодишниот крал Едвард IV, од семејството Јорк, и дваесет и седумгодишната вдовица Елизабет носи огромни промени во лојалноста: семејството на Елизабет од куќата Ланкастер станува најсилен поддржувач на Едвард додека пак, најблискиот советник на Едвард, амбициозниот гроф Ворвик, се здружува со Џорџ, братот на Едвард за да ја преземе куќата на Англија.

"Филипа Грегори е навистина мајстор на историскиот роман. Тешко дека некој може да ја направи историјата позабавна, пожива или пообземачка." - Sunday Express